پرسپولیسِ برانکو علیرغم از دست دادن مهره های تأثیرگذار تهاجمی مانند فرشاد احمدزاده و مهدی طارمی همچنان در مسیر پیروزی قدم برمی دارد. برای پرسپولیس نبود مهره چندان تأثیری نخواهد داشت. برانکو یک مربی ساختار محور است که تمامی عناصر تیمش در بازی سازی، گل زنی و دادن پاس گل مشارکت دارند.

اختصاصی طرفداری- تیم پرسپولیس در هفدهمین دوره لیگ برتر با ارائه عملکردی مناسب درصدد است تا از عنوان قهرمانی خود در شانزدهمین دوره از این رقابت ها دفاع کند. در این میان سبک بازی شاگردان برانکو همچنان دوست داشتنی و هجومی است. اگر نگاهی به ۱۰ بازی برگزار شده پرسپولیس در این یازده هفته بیاندازیم نکات جالبی از جمله هارمونی و مشارکت مثال زدنی در خط حمله سرخ پوشان خواهیم یافت.

تیم پرسپولیس در پایان هفته یازدهم از فصل جاری رقابت های لیگ برتر ۷ برد، ۲ مساوی، ۱ باخت، ۱۹ گل زده و ۶ گل خورده را در کارنامه خود می بیند و با کسب ۲۳ امتیاز با یک بازی کمتر نسبت به پارس جنوبی و دو بازی کمتر نسبت به پیکان در رتبه سوم جدول رده بندی لیگ ایستاده است.

پرسپولیس میل شدیدی به زدنِ گل اول در بازی دارد و برانکو این مسئله را به خوبی در میان شاگردان خود جا انداخته است. به جز بازیِ پرسپولیس مقابل پیکان که با شکست یاران برانکو همراه بود، سرخ پوشان در ۹ بازی دیگر اجازه نداده اند که حریف گل اول را به آن ها بزند و در این ۹ بازی، ۷ بار پیروز شده و ۲ بار مساوی کرده اند.

دفاع پرسپو.لیس

فاز دفاعی:

پرسپولیس با ۶ گل خورده صاحب بهترین عملکرد در خط دفاعی لیگ برتر تا پایان هفته یازدهم است.

دروازه بانان

در مصاف دروازه بانان پرسپولیس، به علیرضا بیرانوند ۹ بازی و به بوژیدار رادوشوویچ ۱ بازی رسیده است. ۵ کلین شیت پرسپولیس در این فصل در بازی هایی بوده که بیرانوند در درون دروازه ایستاده بود.

زوج سازی دفاع میانی

برانکو ایوانکوویچ اعتقاد راسخی به بازی شجاع خلیل زاده دارد و همواره از او در زوج سازی های دفاع میانی استفاده کرده است. خلیل زاده با ۹۰۰ دقیقه حضور در ترکیب پرسپولیس، رکورد بیشترین حضور در ترکیب سرخ پوشان در فصل هفدهم لیگ برتر را تا پایان هفته یازدهم به خود اختصاص داده است.

 محمد انصاری – شجاع خلیل زاده: با حضور در چینش دفاع میانی در ۵ بازی از ۱۰ بازی، انصاری و خلیل زاده بیشترین حضور را از این حیث در ترکیب پرسپولیس داشته اند. در حضور این دو زوج، سرخ پوشان موفق به ثبت ۲ بازی بدون گل دریافتی شده اند.

سید جلال حسینی – شجاع خلیل زاده: این دو زوج ۳ بازی در کنار یکدیگر حضور داشته اند و جالب است که در ۲ بازی از این ۳ بازی سرخ پوشان گلی دریافت نکردند.

حسین ماهینی – شجاع خلیل زاده: برانکو در ۲ بازی این دو زوج را در کنار هم قرار داد و یکی از بازی های بدون گل دریافتی پرسپولیس در زمان حضور این دو زوج بدست آمده است.

بازه زمانی گل های دریافتی و بحث برگشت پذیری

از مجموع ۶ گل دریافتی پرسپولیس در ۱۰ بازی انجام شده، ۳ گل در نیمه اول و ۳ گل در نیمه دوم به ثمر رسیده است.

در بازه ۰-۱۵ دقیقه بازی، شاگردان برانکو ایوانکوویچ ۱ گل دریافت کردند که همان گل مرتضی آقاخان در بازی پیکان با سرخ پوشان است. بازی پیکان تنها دیداری است که سرخ پوشان گل اول بازی را دریافت کردند و دست بر قضا در این بازی ۱ بر ۰ بازنده شدند. از همینجا می توان دریافت که زدن گل اول به پرسپولیس می تواند چقدر بااهمیت باشد و میزان برگشت پذیری این تیم به بازی را تا چه اندازه کاهش می دهد.

پرسپولیس هرگاه بعد از گلزنی، در نیمه اول گلی دریافت کرده یا به پیروزی برگشته و یا این گل تأثیری در روند پیروزی سرخ پوشان نداشته است. در بازه ۳۱-۴۵ دقیقه پرسپولیس دو گل دریافت کرده که یکی از آن ها گل تساوی تراکتور در نیمه اول دیدار این تیم با پرسپولیس بود که کامیابی نیا با گلزنی در نیمه دوم برد را بار دیگر به اردوی سرخ پوشان تهران آورد. دیگری گل حیثیتی استقلال خوزستان در باخت ۳ بر ۱ این تیم بوده است.

در بازه زمانی ۷۶-۹۰ دقیقه، شاگردان برانکو ۲ گل دریافت کردند که این گل ها برد پرسپولیس را به تساوی تبدیل کرده است. در نتیجه پرسپولیس هر گاه در بازه پایانی بازی و مخصوصاً دقایق ۸۰ تا ۹۰ گلی دریافت کرده نتوانسته جبران کند.

عملکرد هافبک های دفاعی

در این مورد باید گفت استفاده از زوج کامیابی نیا و ربیع خواه و چینش دو هافبک دفاعی ماحصل بهتری برای سرخ پوشان دارد و پرسپولیس در ۴ بازی که این زوج به طور ثابت در کنار یکدیگر قرار گرفته اند ۴ برد به دست آورده است. 

دریافت گل پرسپولیس

تصویر فوق نقاطی را نشان می دهد که منجر به گل های دریافتی پرسپولیس شده اند. فلش های سیاه بیانگر نقاطی هستند که حرکت منجر به گل از آنجا آغاز شده است. فلش قرمز ضربه ایستگاهی مرتضی آقاخان است که در بازی پیکان مستقیماً وارد گل شده است.

پرسپولیس اکنون با ۶ گل دریافتی بهترین خط دفاع لیگ برتر است و از این جهت باید شاگردان برانکو را ستود. اما اگر بخواهیم گل های دریافتی پرسپولیس را در همین بازه محدود ۶ گله بررسی نماییم باید گفت شاگردان برانکو در پرس حریف و انجام حرکات عمقی آنان ضعف هایی دارند.  گل اول با پرس روی شجاع خلیل زاده و اشتباه او به ثمر رسید. گل دوم نیز به گونه ای مشابه روی پرس حسین ماهینی و اشتباه این بازیکن دریافت شده که هر دوی این موارد مضاف بر گل های پنجم و ششم روی پاس های عمقی، منجر به گل شده اند.

پرسپولیس فقط یک گل با ضربه سر دریافت کرده که این نشان از هوش بالای فاز تدافعی برانکو در زدن سرهای اول است.

محسن مسلمان

فاز هجومی:

در فاز هجومی پرسپولیس بعد از پارس جنوبی و پدیده با ۱۹ گل زده یکی از سه تیم موفق در امر گلزنی تا بدین جای کار است. همانطور که اشاره شد برانکو علاقه خاصی به زدن گل اول بازی توسط شاگردانش دارد و در این راه ابزارهایش عملکرد خوبی داشته اند.

نکته جالب در امر بازیسازی شاگردان برانکو این است که پرسپولیس در ۱۹ گل زده شده با دروازه بان، مدافع، هافبک ها و مهاجمان خود بازی سازی کرده است و همه عناصر تیم پرسپولیس در امر بازیسازی به یکدیگر کمک کرده اند.

مشارکت فاز دفاعی در امر گلزنی

همانطور که اشاره شد فاز دفاعی پرسپولیس نیز بر روی گل های به ثمر رسیده این تیم مشارکت داشته اند و این مشارکت پررنگ نیز بوده است.

گل نوزدهم پرسپولیس روی ارسال بلند علیرضا بیرانوند به درون محوطه جریمه سایپا به ثمر رسید. پاس گل حسین ماهینی منجر به گل شانزدهم شده است و روی چهارمین گل پرسپولیس پرتاب اوت او در گلزنی سرخ پوشان تأثیر غیرمستقیم داشته است. کامیابی نیا یک گل به ثمر رسانده و گل هجدهم روی حرکت محسن ربیع خواه و اشتباه مدافع سایپا به ثمر رسیده است. شجاع خلیل زاده ۲ گل برای پرسپولیس به ثمر رسانده است. از نوزده گل پرسپولیس فقط دو گل روی ضربه سر به ثمر رسیده که شجاع خلیل زاده آن ها را به ثمر رسانده است.

گل های به ثمر رسیده پرسپولیس

تصویر فوق نحوه به ثمر رسیدن گل های پرسپولیس را نشان می دهد. فلش های قرمز رنگ بیانگر پاس گل ها، فلش های سیاه رنگ بیانگر ضربات پنالتی و ضربات ایستگاهی و فلش های زردرنگ بیانگر حرکاتی هستند که تأثیر غیرمستقیم روی به ثمر رسیدن گل ها داشته اند.

مغز متفکری به نام مسلمان

محسن مسلمان نقشی کلیدی را در امر گلزنی سرخ پوشان ایفا کرده است. مغز متفکر پرسپولیس و استاد بازی سازی و ارسال پاس گل این فصل لیگ برتر از هر نقطه ای از زمین برای بازی سازی، ارسال پاس های خطرناک و دادن پاس گل استفاده می کند. گل دوم پرسپولیس روی ارسال کرنر او به ثمر رسیده و گل پنجم روی پاس گل زیبای او از دایره میانی زمین زده شده است. او با پرس مدافعان حریف پاس گلی را به احمدزاده داد تا گل دهم پرسپولیس شکل گیرد. اما اوج کار مسلمان روی دادن پاس گل در دیدار مقابل گسترش فولاد و استقلال خوزستان نمایان است. ارسال دقیق توپ از میانه زمین برای طارمی در گل یازدهم و پاس فوق العاده هوشمندانه و زیبا از زمین خودی برای علیپور که گل پانزدهم پرسپولیس را در پی داشت. فلش ۱۴ در تصویر نقش غیرمستقیم مسلمان را در ارسال پاس عالی عمقی به گادوین منشا در بازی استقلال خوزستان نشان می دهد که علیپور روی ریباند توپ گلزنی کرد.

مهدی طارمی، تأثیرگذار و همانقدر پرحاشیه

مهدی طارمی نیز تا زمان حضور و قبل از محرومیتش تأثیر خاصی بر روند گلزنی سرخ پوشان داشت. طارمی در ۷ بازی در این فصل به میدان رفت و ماحصل آن ۴ گل و ۲ پاس گل بود. او در بازی پرسپولیس با نفت طلاییه با دبل خود نقش مهمی در آن پیروزی داشت و در بازی سپاهان یک پنالتی گرفت.

علیپور، موتور گلزنی سرخ پوشان

موتور گلزنی علیپور از هفته پنجم و در دیدار خارج از خانه پرسپولیس با گسترش فولاد روشن شد. علیپور تنها بازیکنی در پرسپولیس است که در چهار هفته متوالی موفق به گلزنی شده و در یکی از آن ها نیز دبل کرده است. مهاجم قائم شهری سرخ پوشان در دیدار حساس دربی نیز موفق به گرفتن پنالتی و زدن گل سه امتیازی شد. 

فرشاد احمدزاده

فرشاد احمدزاده نیز با گلزنی متوالی در سه بازی و دادن یک پاس گل عملکردی قابل قبول را در ۷ بازی ابتدایی پرسپولیس از خود نشان داده است. اما یک مصدومیت بی موقع مانع از ادامه هنرنمایی های این بازیکن شد.

گادوین منشا و وحید امیری علیرغم به ثمر رساندن فقط یک گل بیشتر در امر درگیرشوندگی با مدافعان فعال بوده اند. سیامک نعمتی نیز در هفتمین گل به ثمر رسیده پرسپولیس نقش پاسور را ایفا کرد آن هم در حالیکه فقط ۶ دقیقه در میدان حاضر شد. بشار رسن نیز با سبک بازی خود نشان داده که بازیکنی در سطح آسیاست و در ادامه حتماً از او بیشتر خواهیم شنید.

بازه زمانی گل های به ثمر رسیده

پرسپولیس در بازه زمانی ۱۶-۳۰ دقیقه ۶ گل و در بازه زمانی ۶۱-۷۵ دقیقه ۴ گل به ثمر رسانده است و از این حیث خطرناک ترین بازه های زمانی گلزنی سرخ پوشان ۱۵ دقیقه دوم هر نیمه از بازی است. ضمن اینکه سرخ پوشان در تمامی بازه های ۱۵ دقیقه ای بازی موفق به گلزنی شده اند.


دقایق حضور بازیکنان
  • شجاع خلیل زاده در تمام بازی های پرسپولیس ۹۰ دقیقه به میدان رفته است.
  • حسین ماهینی و شجاع خلیل زاده در تمامی بازی های پرسپولیس در ترکیب اصلی قرار داشتند.
  • برانکو در ۱۰ بازی انجام شده پرسپولیس ۲۰ بازیکن مختلف را به بازی گرفته است که اگر از دقایق اندک و کمتر از ۱۰ دقیقه ای حمیدرضا طاهرخانی و احسان علوان زاده صرف نظر کنیم، تعداد بازیکنان به کار گرفته شده که بالای ۴۵ دقیقه در بازی ها حاضر بوده اند ۱۸ نفر است.
  •  ۱۱ نفری که به ترتیب بیشترین حضور در این ۱۰ بازی را تجربه کرده اند: شجاع خلیل زاده، حسین ماهینی، علیرضا بیرانوند، وحید امیری، محسن ربیع خواه، علی علیپور، صادق محرمی، محمد انصاری، فرشاد احمدزاده، محسن مسلمان، کمال کامیابی نیا
کلمات کلیدی:

امکان درج دیدگاه وجود ندارد