وبسایت رسمی برنامه نود – عضو هیأت رئیسه سازمان لیگ گفت: برای داشتن فوتبال پاک فقط نباید با قلیان مبارزه کرد بلکه با تخلفات برخی از افراد در هر پست و مقامی که بوده‌اند یا هستند باید برخورد قاطع و قانونی صورت بگیرد.

به گزارش وب سایت نود و به نقل از فارس، فدراسیون فوتبال توانسته از فیفا عنوان پنج ستاره را کسب کند و با درخشش تیم‌های ملی نوجوانان و جوانان در جام جهانی و همچنین درخشش تیم‌های ملی فوتسال و فوتبال ساحلی یکی از برترین فدراسیون‌ها در دنیا شد. با این حال فوتبال و فدراسیون فوتبال ایران و همچنین سازمان لیگ دارای اشکالاتی هستند و موانع زیادی را هم مقابل خود دارند صادق دورود گر عضو هیأت رئیسه سازمان لیگ گفت‌وگویی در این خصوص انجام داده که در ادامه می خوانید. 

بزرگترین مشکلی که مقابل فوتبال ایران قرار دارد، چیست؟

بزرگترین مانعی که در فوتبال ایران وجود دارد این است که برخی دوستان به تبعیت از ساختار AFC  سعی داشتند کمیته‌ها و دپارتمان‌ها را در فدراسیون از هم جدا کنند و کمیته‌ها سیاست‌گذار باشند و دپارتمان‌ها کارها را اجرایی کنند و برای هر کمیته و دپارتمان نفراتی را پیش‌بینی کردند مثلاً برای کمیته‌ها پنج نفر پیش‌بینی و دبیر و رئیس انتخاب کردند. برای دپارتمان‌ها هم همین ساختار ایجاد شد و در واقع دپارتمان و کمیته به صورت موازی کار می‌کردند و  دولت در دولت ایجاد شد. با توجه به میزان اعتبارات فوتبال و درآمدزایی فوتبال و مشکلاتی که در فدراسیون فوتبال داریم نباید بخواهیم فدراسیون را مو به مو مطابق با کنفدراسیون فوتبال آسیا تطبیق بدهیم. بزرگترین فدراسیون‌های فوتبال جهان هم اینگونه تقسیم‌بندی‌هایی را انجام نداده‌اند که هم کمیته داشته باشند و هم دپارتمان در کشور ما معمولاً همکاری‌ها دچار مشکل است نه فقط در فوتبال بلکه در همه جا این مشکل وجود دارد.

یعنی به راحتی می‌توانید ساختار کمیته‌ها و دپارتمان‌ها در فدراسیون فوتبال را تغییر داد؟

اساسنامه فدراسیون فوتبال باید دچار تغییراتی شود و کمیته‌ها و دپارتمان‌ها به یک واحد کمیته تقلیل پیدا کنند و یک رئیس کمیته داشته باشیم به همراه اعضای آن که کار اجرایی انجام بدهند و به صورت دائمی در فدراسیون حضور داشته باشند به صورت موقت و پروازی هم نباشند. همه باید حضور فیزیکی در فدراسیون داشته باشند تا کار فدراسیون را پیش ببرند. اینکه فدراسیونی با این حجم کاری زمانی ۱۳ نفر، زمانی ۲۱ نفر و زمان آقای صفایی فراهانی به ۵۰ نفر رسید و دوباره به ۱۲۰ نفر رسیده و اکنون بیش از ۲۰۰ نفر در فدراسیون مشغول فعالیت هستند که هزینه‌های بالا و هم تداخل مسئولیت‌ها را ایجاد می‌کند و مانع از پیشرفت کارها می‌شود. هر آدمی باید در کمیته خودش پاسخگو کارها و تصمیم‌گیری‌هایش باشد. یعنی به گونه‌ای نباشد که یک گروهی سیاست‌گذار باشند و بخواهند اجرا کنند و گروهی دیگر هم مجری باشند و بخواهند سیاست‌‌گذاری کنند که این متأسفانه در فدراسیون باب شده و بزرگترین مشکل در فدراسیون فوتبال است. در داوری و بخش‌های مختلف این مسئله را می‌بینیم که ایجاد اشکال در کار فدراسیون کرده است به همین دلیل می‌گویم آیین‌نامه و اساسنامه فوتبال باید دچار تغییر شود و به همین صورت کار فدراسیون در حوزه اجرا و سیاست‌گذاری متمرکز شود و کمترین تبعات داشته باشد و نیروی مازاد هم نباید در فدراسیون حفظ کرد شما دیدید که ۴۲ نفر از فدراسیون حذف شدند و اتفاق خاصی در فوتبال نیفتاد تازه بسیاری از این نفرات صاحب تجربه و مسئولیت‌های ویژه‌ای در فدراسیون فوتبال بودند اما کار پیش رفت اکنون باید از افرادی استفاده کرد که مسلط به زبان بین‌المللی باشند و شیوه‌های نوین مدیریت و کامپیوتر هم بلد باشند و با سایر کشورها ارتباط منطقی و دانشی برقرار کنند و دستاوردهای سایر کشورها را برای خودشان اجرایی کنند.

یعنی می‌توان به این شرایط مطلوب رسید؟

فدراسیون باید به دست مسئولانی باشد که هم صاحب علم باشند و هم صاحب تجربه. در کشور ما تقابل بین افرادی وجود دارد که تجربه دارند و افرادی که دارای علم باشند. افرادی که دارای تجربه هستند آدم‌های آکادمیک را قبول ندارند و افراد آکادمیک هم افراد صاحب تجربه را قبول ندارند بزرگترین درسی که آقای چمنیان و تیم ملی نوجوانان به فوتبال کشور داد این بود که او خودش سال‌ها در فوتبال ایران صاحب تجربه بود و فعالیت می‌کرد و او را در فوتبال می‌شناختیم ضمن اینکه آدم آکادمیک بود و پتانسیل اجرایی و آکادمیک هم داشت نتیجه کارش بسیار چشم‌گیر بود و متفاوت با آدم‌هایی بود که در قبل این مسئولیت را برعهده داشتند در تمام ارکان فدراسیون باید این اتفاق رخ دهد و افرادی که معلومات و تجربه زیادی دارند به مسئولیت گمارده شوند تا پیشرفت فدراسیون و موفقیت‌های فدراسیون روزافزون شود. خیلی آدم‌هایی که آکادمیک بودند و مسئولیت گرفتند نتوانستند کار را پیش ببرند خیلی هم آدم‌های تجربی هم نتوانستند خود را به علم روز مجهز کنند و از علم روز استفاده کنند. عباس چمنیان‌های زیادی در فوتبال ما در زمینه مدیریت و مربیگری وجود دارد که می‌توانند به فدراسیون فوتبال کمک کنند تا چرخ فدراسیون خوب بچرخد.

چقدر به شفاف سازی در فدراسیون فوتبال اعتقاد دارید؟

نگاه‌ سازمان لیگ، فدراسیون و باشگاه‌ها باید به گونه‌ای باشد که همه چیز شفاف و دقیق باشد و همه بتوانند از همه چیز فوتبال مطلع باشند آدم‌هایی که در فوتبال می‌آیند و سرمایه‌‌گذاری می‌کنند بسیار محترم هستند اما باید حتماً صلاحیت داشته باشند و تضامن داشته باشند که فوتبال را دچار مشکل نکنند و هر کس که بخواهد بیاید و تیم‌داری کند سازمان‌های بزرگی داریم که علاقه‌مندند در فوتبال سرمایه‌گذاری کنند اما زیاد آنها را جذب نمی‌کنیم. باید به سمتی برویم که سازمان‌های بزرگ و علاقه‌مند به حضور در فوتبال هستند را جذب کنیم افرادی که به صورت جرقه می‌آیند و تیمی را درست می‌کنند و بعد فراموش می‌شوند و می‌روند تمامی بازیکنان و افراد آن باشگاه بیکار می‌شوند اینها بسیار به فوتبال لطمه می‌زنند به این افراد نباید اجازه حضور در فوتبال را داد نمی‌توانیم یک شرکت بزرگ را دست یک آدم مبتدی بدهیم فوتبال هم یک پدیده بزرگ و حیاتی است که با آدم‌ها در ارتباط است باید دقت کنیم هر فرد یا هر سازمانی که می‌خواهد در فوتبال سرمایه‌گذاری کنند باید ابتدا حساب بانکی‌اش را به صورت شفاف ارائه کند که دارای گردش مالی است و تضامن بانکی لازم را برای حداقل سه فصل فوتبال به صورت هم بدهد که بدانیم این فرد حداقل برای سه سال در فوتبال حضور دارد. ما برای یک بازیکن و مربی گاهی اوقات قرارداد سه ساله می‌بندیم اما برای مدیری که می‌خواهد در فوتبال حضور داشته باشد کار را ساده می‌گیریم.

در فدراسیون فوتبال هم گاهی شاهد یک ناهمگونی هستیم.

در برخی از بخش‌های فدراسیون شاهدیم مثل سایر بخش‌ها فعالیت نمی‌کنند مثلاً در یک بخش چهار آدم بازنشسته همزمان وجود دارند یا قانون نباید اجرا شود یا برای همگی باید یکسان اجرا شود. وقتی به خاطر قوانین و دستور سازمان بازرسی از آدم توانمندی مثل علی کاظمی استفاده نمی‌کنیم بقیه آدم‌هایی که خیلی به فوتبال ارتباطی ندارند و در حد متوسط و پایین زحمت خود را کشیده‌اند نباید کارهای کلیدی و بزرگ را به آنها بدهیم باید کارهای کلیدی را به آدم‌های جوان و تحصیلکرده بدهیم که سابقه مناسب هم داشته باشند تا روند فوتبال و فوتبال ساحلی را به سمت بهتر شدن تغییر بدهند. در فوتبال ساحلی خانم شهریاری واقعاً خوب کار کرده چه در عرصه داخلی و چه در عرصه بین المللی. باید همین اندیشه را در سایر بخش‌ها داشته باشیم سعید فتاحی اکنون آمده فریبرز محمودزاده در کمیته مسابقات آمده یا مهدی خراطی در بخش تیم‌های ملی حضور دارد که برای آگاهی، اطلاعات و تجربه مناسب هستند. در این بخش‌ها کمترین اشکالات را در فوتبال شاهد هستیم در همه جا این الگو و دستورالعمل ما باید باشد.

چقدر با فساد در فوتبال و ایجاد ناپاکی در فوتبال معتقدید؟

فدراسیون فوتبال باید به تمام تخلفاتی که در فدراسیون شده بپردازد از همه مهم‌تر اینکه به ابهامات مالی که در زمان گذشته وجود داشته و مشخص و اعلام شد  و پاسخ خواسته‌ایم به آن پاسخ داده شود. آن ابهامات دقیق و براساس کار کارشناسی کمیته‌ای بود که آقای بهرامی، قنبرزاده و من پیگیر آن بودیم و طی نامه‌ای همه را اعلام کردیم و همه چیز باید در آن مشخص شود و نباید اغماضی در آن شود. اگر می‌خواهیم فوتبال پاک داشته باشیم فقط بحث قلیان نیست که فوتبال را ناپاک می‌کند باید همه جای فوتبال را پاک کنیم هر کسی در هر مقام و مسئولیتی و در هر جای فوتبال بوده، دوست من بوده یا نبود، رئیس فدارسیون بوده یا نبوده، نایب رئیس فدراسیون بوده یا نبود نباید به آن توجه کرد هر کسی هرگونه ابهام مالی داشته باید بررسی شود به حساب‌ها رسیدگی شود. باید به مسئله ایفا، مسئله افق شرکت سبز رسیدگی شود،‌ باید به حسابرسی‌های انجام نشده و به مجمع فدراسیون داده نشده علت‌یابی و بررسی و چگونگی آن اعلام و رسمی پیگیری شود. چرا باید به پرونده‌ای که موجود دارد و مستند بوده بی‌توجه باشیم از پنج سال قبل این را اعلام کردیم و نامه رسمی دادیم اما در مجمع شلوغ‌کاری کردند و آن زمان ریاست فدراسیون شخص دیگری بود و مسئله را به هم زدند اما اسناد متقن است و وجود دارد و رسماً اعلام کردیم که پاسخ بدهند اما هیچ پاسخی داده نشده است. اگر کسی اکنون خارج از کشور بوده و پول‌هایی به حسابش رفته چرا دارد پول‌ها را برمی‌گرداند اگر تخلف کرده باید رسیدگی شود اگر تخلف نکرده چرا پول‌ها را برمی‌گرداند اینها باید رسیدگی شود خواهش می‌کنم به این مسائل رسیدگی شود من به عنوان یکی از اعضای خانواده فوتبال و یکی از اعضای هیأت رئیسه سازمان لیگ از مهدی تاج  رئیس محترم فدراسیون فوتبال درخواست می‌کنم و اعضای هیأت رئیسه فدراسیون در تمام مسائلی که در آن ابهام بوده مسائل آن را بررسی کنند و دانه دانه به آن پاسخ بدهند. باید از فعالیت ایجنت که مهدی طارمی را به باشگاه ترکیه‌ای برده و این مشکلات را برای فوتبال درست کرده محروم شود دانه دانه مسائل فوتبال باید بازگویی شود. از مهدی تاج درخواست می‌کنم کمیته ممیزی فوتبال کشور را راه بیندازند اساسنامه فیفا کمیته‌ای به نام بازبینی و ممیزی را به فدراسیون‌ها پیشنهاد کرده ما کمیته و دپارتمان ایجاد کرده‌ایم که این همه اخلال ایجاد می‌کنند کمیته ممیزی باید تشکیل شود و مستقل وارد عمل شود و همه جای تخلفات فوتبال را ببیند. تخلفات باید به صورت سیستماتیک بررسی شود و نه سلیقه‌ای و فردی و با آن برخورد کرد.

 

 

 

۲۰۸۱

امکان درج دیدگاه وجود ندارد