مروری گذرا بر تاریخ 72 ساله باشگاه استقلال/ ثبت عدد 6 در تاریخ آبی‌ها

آنا/ باشگاه استقلال تهران امروز هفتاد و دومین سال تاسیس خود را جشن می‌گیرد.
چهارم مهر ماه مصادف با هفتاد و دومین سالگرد تاسیس باشگاه استقلال تهران است. ۷۲ سال پیش وقتی برای نخستین بار باشگاه دوچرخه سواران در تهران فعالیت خود را آغاز کرد، کسی فکر نمی کرد این باشگاه ۷ دهه بعد یکی از برترین باشگاه‌های قاره آسیا شود. باشگاه استقلال در طول دوران فعالیت خود فراز و نشیب‌های زیادی داشته است. به مناسبت سالروز تاسیس این باشگاه تاریخ استقلال را ورق می‌زنیم:
۴ مهر ۱۳۲۴
عده‌ای از دوچرخه سواران پایتخت برای توسعه این ورزش تصمیم به تاسیس باشگاهی با نام کلوپ دوچرخه سواران گرفتند و محل کلوپ نیز اتاقی در اول خیابان ۳ اسفند سابق بود.
مهر ۱۳۲۵
یک سال بعد از تاسیس باشگاه دوچرخه سواران، دو تیم فوتبال نادر و شهاب با ادغام در باشگاه دوچرخه سواران تیم فوتبال این باشگاه را تشکیل دادند.
آذر ۱۳۲۵
اولین مسابقه رسمی تاریخ باشگاه مقابل سرباز در چارچوب جام باشگاه‌های تهران برگزار شد که تیم دوچرخه سواران ۳-یک باخت. در همین ماه اولین دربی پایتخت بین دوچرخه سواران و شاهین نیز انجام شد که به تساوی یک-یک انجامید.
اسفند ۱۳۲۵
تیم دوچرخه سواران در اولین فینال خود در جام حذفی تهران ۲-یک دارایی باخت و نایب قهرمان شد. این اولین مقام قابل توجه تاریخ باشگاه در ان دوره بود.
خرداد ۱۳۲۷
اولین مقام قهرمانی تاریخ باشگاه دوچرخه سواران با قهرمانی در جام حذفی تهران به دست آمد. در بازی فینال تیم عقاب حاضر نشد و ۳- ۰ بازنده اعلام شد.
فروردین ۱۳۲۸
باشگاه دوچرخه سواران اولین باشگاه تاریخ ورزش ایران شد که نشریه اختصاصی منتشر کرد. اولین شماره دو هفته نامه دوچرخه سواران روز ۱۵ فروردین با قیمت ۵ ریال به روی دکه‌ها رفت. روز ۲۰ فروردین اولین هیات مدیره رسمی باشگاه از طریق رای‌گیری انتخاب شد و پرویز عمو واغلی، ناصر ملکی، علی دانایی‌فر، آشوت آودیان و گرائیلی به عنوان اعضای هیات مدیره انتخاب شدند. همچنین ملکی به عنوان مدیر داخلی باشگاه انتخاب شد.
مهر ۱۳۲۸
تیم سرباز منحل شد و تمام بازیکنان این تیم که نظامی و اغلب ملی‌پوش بودند به تیم دوچرخه سواران پیوستند که قدرت مضاعفی به این تیم بخشید.
بهمن ۱۳۲۸
نام باشگاه دوچرخه سواران رسما به تاج تغییر یافت و بدین ترتیب از امتیاز بودجه دولتی برخوردار شد.
مرداد ۱۳۲۹
اولین سفر خارجی ورزشکاران باشگاه تاج به افغانستان برای شرکت در جام استقلال افغانستان که ۲۴ روز به طول انجامید.
شهریور ۱۳۲۹
تیم تاج در اولین بازی دوستانه بین‌المللی خود مقابل تیم منتخب کابل قرار گرفت و ۳-۲ در حضور ۹ هزار تماشاگر و همچنین ظاهر شاه، پادشاه افغانستان به پیروزی رسید.
اسفند ۱۳۲۹
در اولین دوره بازی‌های آسیایی که در دهلی برگزار شد، ۲۲ ورزشکار کاروان تیم ایران از باشگاه تاج بودند. عارف قلی‌زاده، محمود بیاتی، نادر افشار علوی، پرویز کوزه کنانی و ژرژ مارکاریان بازیکنان تاج بودند که به همراه تیم ملی فوتبال مدال نقره را کسب کردند.
دی ۱۳۳۴
۱۳ بازیکن تیم تاج به علت اختلاف با سرپرست تیم ملی از همراهی این تیم در سفر به عراق خودداری کردند و از سوی فدراسیون فوتبال ۳ ماه محروم شدند. علت اختلاف این بود که سرپرست تیم ملی در خرمشهر به علی دانایی‌فر، مربی تیم تاج که در این سفر میهمان تیم ملی بود، گفته بود در بغداد باید به هتل دیگری برود!
دی ۱۳۳۶
پرگل‌ترین پیروزی تاریخ باشگاه تاج در بازی مقابل داریوش ثبت شد. تاج در جام باشگاه‌های تهران ۱۸- ۰ داریوش را برد. در گزارش این بازی آمده است: «حسن سلوک و همکاری و عصبانی نشدن افراد تیم داریوش قابل ذکر است!»
اردیبهشت ۱۳۳۸
بازی فینال جام حذفی تهران بین شاهین و تاج پس از دو بار مساوی شدن، بالاخره با پیروزی تاج در سومین بازی همراه شد و این تیم قهرمان جام حذفی شد.
آبان ۱۳۴۸
تیم تاج در اولین حضورش در تورنمنت جام میلز هند قهرمان شد و اولین مقام قهرمانی بین‌المللی خود را به دست آورد.
اسفند ۱۳۴۸
در آخرین روزهای اسفند زدراکو رایکوف، مربی یوگسلاو با قراردادی به مبلغ ۶۵۰۰ تومان سرمربی تیم فوتبال تاج شد که منشا تحولات زیادی در فوتبال این باشگاه شد.
فروردین ۱۳۴۹
آبی‌پوشان پایتخت برای اولین بار قهرمان جام باشگاه‌های آسیا شدند. آنها در فینال ۲-یک تیم هاپوئل رژیم اشغالگر قدس را بردند و قهرمانی آسیا را در تهران جشن گرفتند.
بهمن ۱۳۴۹
تیم تاج قهرمان اولین دوره مسابقات باشگاه‌های کشور با نام لیگ شد. تاج در فینال ۲-یک پاس را برد و بدون باخت قهرمان شد.
شهریور ۱۳۵۲
در یک بازی عجیب تیم تاج ۶- ۰ مغلوب پرسپولیس، حریف سنتی خود شد. این سنگین‌ترین شکست تاریخ باشگاه محسوب می‌شود.
فروردین ۱۳۵۸
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، نام باشگاه از روز ۲۰ فروردین رسما به استقلال تغییر یافت و عنایت‌الله آتشی نیز به عنوان مدیر جدید باشگاه منصوب شد.
دی ۱۳۶۲
بعد از تغییر و تحولات رخ داده در باشگاه، تیم استقلال با قهرمانی در باشگاه‌های تهران اولین مقام رسمی خود در دوره پس از انقلاب را به دست آورد.
مرداد ۱۳۷۰
تیم استقلال برای دومین بار قهرمان جام باشگاه‌های آسیا شد. آبی‌ها در فینال تیم لیائونینگ چین را بردند و قهرمان آسیا شدند.
بهمن ۱۳۷۰
استقلال قهرمان جام باشگاه‌های تهران شد که این اولین مقام داخلی آبی‌پوشان در ۶ سال گذشته بود. استقلال در این سال‌ها زیر سایه پرسپولیس بود که برترین تیم باشگاهی ایران در سال‌های نیمه دوم دهه ۶۰ بود.
اسفند ۱۳۷۱
پس از ناکامی استقلال در کسب سهمیه لیگ آزادگان در مسابقات سوپرجام تهران، مدافع عنوان قهرمانی آسیا طبق مقررات عجیب آن زمان فدراسیون فوتبال راهی دسته سوم لیگ شد!
بهمن ۱۳۷۲
با قهرمانی در لیگ دسته سوم، دوباره به سطح اول فوتبال کشور بازگشت. استقلال در فینال پلی اکریل اصفهان را برد و قهرمان شد.
آبان ۱۳۷۵
علی فتح‌الله‌زاده به عنوان مدیرعامل باشگاه انتخاب شد و وی نیز ناصر حجازی را به عنوان سرمربی منصوب کرد تا استقلال پس از چند سال رکود، جانی تازه بگیرد.
مرداد ۱۳۷۷
استقلال پس از چند سال که در لیگ بدون مقام مانده بود، با تیمی جوان به رهبری ناصر حجازی و در غیاب رقیب دیرینه‌اش پرسپولیس، قهرمان لیگ آزادگان شد.
خرداد ۱۳۸۱
تیم استقلال قهرمانی لیگ برتر را به شکلی عجیب از دست داد. این تیم در انزلی به ملوان باخت تا پرسپولیس قهرمان لیگ برتر شود، در حالی که با یک تساوی هم می‌توانست قهرمان شود.
دی ۱۳۸۴
باشگاه استقلال به مدت ۱۰ سال به وزارت رفاه واگذار شد. البته این انتقال کمتر از یک سال بعد منتفی شد و استقلال دوباره به سازمان تربیت بدنی که امروز وزارت ورزش و جوانان شده است، برگشت.
بهمن ۱۳۸۵
به دلیل کوتاهی مسئولین باشگاه در ارسال به موقع لیست بازیکنان، کنفدراسیون فوتبال آسیا تیم استقلال را از لیگ قهرمانان آسیا کنار گذاشت.
تیر ۱۳۸۸
باشگاه استقلال در تیر ۱۳۸۸، با پرداخت ۲ میلیارد تومان مالک ۱٪ از سهام بانک تات شد، این کار در آغاز با استقبال کارشناسان روبرو شد و اقدامی جهت سودآوری آینده باشگاه دانسته‌شد در پایان سال ۱۳۸۸، استقلال به دلیل اختلاف‌های مدیریتی سهمش را با ۱۸٪ سود واگذار کرد.
مهر ۱۳۸۸
فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال جهان، باشگاه استقلال را با توجه به نتایج کسب شده در مسابقات قاره‌ای، به عنوان سومین باشگاه برتر آسیا در قرن بیستم معرفی کرد.
اردیبهشت ۱۳۹۰
بالاخره انتظار هواداران استقلال به سر رسید و علی فتح الله زاده مدیرعامل استقلال کمپ اختصاصی باشگاه را افتتاح کرد. کمپ اختصاصی استقلال تهران به یاد و نام بازیکن و مربی سابق استقلال ناصر حجازی نامگذاری شده‌است.
آبان ۱۳۹۰
با اعلام AFC، باشگاه استقلال طی دو سال پیاپی در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۰، عنوان پرتماشاگرترین تیم حاضر در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا را از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا به خود اختصاص داد.
خرداد ۱۳۹۰
ناصر حجازی ، اسطوره فوتبال ایران، در سن ۶۲ سالگی به دلیل ابتلا به بیماری سرطان ریه درگذشت.حجازی از یک سال و نیم پیش با این بیماری مهلک دست و پنجه نرم می‌کرد .
مهر ۱۳۹۱
امیر قلعه‌نویی سرمربی استقلال مادر خود را از دست داد و در شرایط تلخی قرار گرفت. بسیاری از مربیان، بازیکنان و مدیران فوتبال ایران برای تسلی دادن به قلعه‌نویی به خانه او رفتند. از جمله این افراد، فرهاد مجیدی بود که اختلافات به‌وجودآمده میان خود و قلعه‌نویی را وانهاد و به خانه سرمربی استقلال رفت. این دیدار بخشی از کدورت‌ها را زدود و جو پُر تنشی را که بر روی سکوهای ورزشگاه آزادی و میان هواداران استقلال ایجاد شده بود، آرام کرد.
بهمن ۱۳۹۱
سید مهدی رحمتی در اول بهمن ۱۳۹۱ و پس از بازی استقلال و ملوان در ورزشگاه آزادی به طوری ناگهانی در مقابل دوربین های خبری ایستاد و انصراف خودش را از پوشیدن تیم ملی اعلام کرد.
مهر ۱۳۹۲
بازی برگشت نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا در ورزشگاه آزادی و در حضور ۸۰ هزار هوادار استقلال برگزار گردید. استقلال در این دیدار جواد نکونام و آندرانیک تیموریان دو هافبک ملی‌پوش و اثرگذار خود را به دلیل دو-اخطاره شدن در بازی رفت در اختیار نداشت. بازی با تساوی ۲ بر ۲ به پایان رسید تا با توجه به شکست ۲ بر صفر در بازی رفت پایان کار آبی‌پوشان در این فصل از مسابقات لیگ قهرمانان رقم بخورد.
خرداد ۱۳۹۴
پایان همکاری این باشگاه با امیر قلعه نوئی، پرافتخارترین مربی تاریخ باشگاه استقلال و البته پرافتخارترین سرمربی تاریخ لیگ برتر فوتبال کشور است. بسیاری معتقد بودند پروسه جدایی قلعه‌نویی از استقلال خیلی زودتر از اینها و در کورس رقابت‌ها، همان روزهایی که استقلال هر روز از قهرمانی و بالای جدول دورتر می‌شد باید شکل می‌گرفت تا منصوریانبه استقلال بیاید در پایان اما صندلی مربیگری استقلال به مظلومی رسید.
خرداد ۱۳۹۶
در روز ۸ خرداد ۹۶ در اتفاقی تاریخی استقلال در دور برگشت مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا با نتیجه ۶ بر یک برابر العین امارات مغلوب شد. این سخت‌ترین شکست استقلال برابر حریفان آسیایی بود.
افتخارات باشگاه استقلال
قهرمان باشگاه‌های آسیا، ۲ بار
قهرمان لیگ، ۸ بار
قهرمان جام حذفی، ۶ بار
قهرمان باشگاه‌های تهران، ۱۰ بار
قهرمان جام حذفی تهران، ۳ بار
قهرمان سوپرجام تهران، یک بار
قهرمان لیگ دسته سوم ، یک بار
قهرمان جام میلز هند، ۴ بار
قهرمان جام باردولوی هند، یک بار
قهرمان جام استقلال قطر، یک بار
قهرمان جام ریاست جمهوری ترکمنستان، یک بار

ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنیدمنبع: آنا

کلمات کلیدی:

امکان درج دیدگاه وجود ندارد