وبسایت رسمی برنامه نود – سرپرست باشگاه پرسپولیس با بیان اینکه به منظور جلوگیری از تضییع حق و حقوق باشگاه در دادگاه CAS، پیگیر شکایت باشگاه ریزه اسپور در ماجرای مهدی طارمی هستیم، از مذاکره با باشگاه ریزه اسپور ترکیه به منظور توافق با آنها خبر داد؛ مسئله ای که می تواند باعث قطعی شدن محکومیت پرسپولیس در دادگاه CAS شود.

به گزارش خبرنگار سایت نود، باشگاه پرسپولیس به موجب حکم فیفا به دلیل تحریک مهدی طارمی و پایبند نبودن به قرارداد با باشگاه ریزه اسپور، از دو پنجره نقل و انتقالات محروم شده و همچنین باشگاه پرسپولیس و مهدی طارمی به صورت تضامنی به پرداخت مبلغ ۴ میلیارد و ۲۳۰ میلیون تومان (۷۸۹ هزار یورو) محکوم شدند. حال باشگاه پرسپولیس با پرداخت مبلغی بالغ بر ۹۰ هزار یورو (حدود ۴۶۰ میلیون تومان) به دادگاه CAS خواهان بررسی ادعاهای تازه خود شده و نسبت به حکم صادر شده از سوی فیفا اعتراض کرده است.

در همین زمینه، گرشاسبی اعلام کرد که باشگاه پیگیر شکایت خود در دادگاه CAS بوده و ابراز امیدواری کرد که رأی نهایی به سود پرسپولیس صادر شود. همچنین سرپرست باشگاه پرسپولیس از مذاکره با باشگاه ریزه اسپور خبر داده است. حدود دو ماه پیش بود که علی اکبر طاهری در گفتگویی با روزنامه پرسپولیس اظهار داشت که یک فرد واسطه ایرانی برای انتقال طارمی به ریزه اسپور، پس از اعلام رأی فیفا با ترکاشوند تماس گرفته و مدعی شده بود که می تواند رأی پرونده مهدی طارمی با باشگاه ترکیه ای به سود پرسپولیس تمام شده یا اینکه هیچ محکومیتی متوجه پرسپولیس نباشد؛ بنده هم خواستم به دفتر باشگاه بیاید تا حضوری در این باره صحبت کنیم. ترکاشوند در آن زمان همراه تیم در مسقط حضور داشت.

در جلسه ای که با این فرد برگزار شد، این فرد واسطه ایرانی که یک ایجنت بوده، عنوان کرد که در ازای دریافت مبلغ ۱۴۰ هزار دلار مشکل پرسپولیس را حل و فصل خواهد کرد. این فرد مبلغ ۱۴۰ هزار دلار را به این دلیل می خواست که وی در جریان انتقال طارمی به ریزه اسپور ذینفع بود و پس از منتفی شدن انتقال طارمی به تیم ترکیه ای، وی از رسیدن به مبلغ مورد نظرش محروم می شود؛ حال با درخواست این مبلغ از باشگاه پرسپولیس به نوعی قصد داشت تا به طریقی به پول و حق و حقوق خودش برسد و برای همکاری با باشگاه چنین مبلغی را درخواست کرد. این روزها اخبار و گزارش هایی مبنی بر تلاش پرسپولیس برای مذاکره با ریزه اسپور ترکیه منتشر می شود، از طریق چنین افرادی به عنوان واسطه برای متقاعد کردن طرف ترکیه ای تلاش می کند. این اظهار نظر گرشاسبی می تواند باعث قطعی شدن محکومیت پرسپولیس در دادگاه CAS شود. طی چند وقت اخیر افراد واسطه اخبار و اطلاعاتی از پرسپولیس را در اختیار باشگاه ترکیه ای قرار می دادند و همین اطلاعات در جریان رسیدگی به این پرونده کمک زیادی به باشگاه ترکیه ای کرده است.

پیشتر مدیر برنامه های مهدی طارمی عنوان کرده بود که سند مربوط به پرداخت مبلغ یک میلیارد و دویست میلیون تومان از سوی هدایتی به مهدی طارمی که در رسانه های ایرانی منتشر شد، از سوی باشگاه ترکیه ای ریزه اسپور در دادگاه ارائه شده و بر اساس همان سند مدعی شده بودند که پرسپولیس علاوه بر مبلغ یک میلیارد تومان قرارداد با مهدی طارمی، مبلغ یک میلیارد و دویست میلیون هم از طریق اسپانسر خود به این بازیکن پرداخت کرده اند؛ بنابراین، مبلغ پرداختی به مهدی طارمی از سوی باشگاه پرسپولیس بیشتر از رقم قرارداد طارمی با تیم ترکیه ای بوده است و عملاً مهدی طارمی برای پیوستن به پرسپولیس تحریک کرده است. در نتیجه، فیفا طبق بند ۴ از ماده ۱۷ آئین نامه انضباطی خود، پرسپولیس را به دلیل تحریک مهدی طارمی از دو پنجره نقل و انتقالات محروم کرد. حالا هم ممکن است باشگاه ریزه اسپور ترکیه همین مصاحبه گرشاسبی را به فیفا ارائه کرده و مدعی شود پرسپولیس هم از تخلف خود آگاه است و به همین دلیل قصد دارند تا با آنها مذاکره ای صورت گرفته و رضایت تیم ترکیه ای را جلب کند.

پیش از این سایت نود خبر داده بود که حتی در صورت توافق پرسپولیس با ریزه اسپور ترکیه، محرومیت این تیم از دو پنجره نقل و انتقالات لغو نخواهد شد. پیش از این، دو باشگاه استقلال تهران و تراکتورسازی به دلیل بدهی از دو پنجره نقل و انتقالات محروم شدند و حتی پس از پرداخت بدهی های خود به طلبکاران، محرومیت آنها در نقل و انتقالات لغو نشد و این دو تیم پس از سپری کردن محرومیت از ۲ دوره نقل و انتقالات، بدهی های خود را پرداخت کردند تا با محرومیت های بیشتری از سوی فیفا مواجه نشوند. حتی در باشگاه پرسپولیس، این تیم به دلیل بدهی به رافائل بازیکن پیشین خود با کسر ۶ امتیاز مواجه شد و برای جلوگیری از اعمال محرومیت و جرایم بیشتر، بدهی رافائل را مدافع پرداخت، و کسر شش امتیاز هم برای پرسپولیس اعمال شد. بنابراین حتی در صورت توافق پرسپولیس با مسئولان باشگاه ریزه اسپور، محرومیت این تیم از نقل و انتقالات در دو پنجره به قوت خود باقی مانده و تخفیفی برای آن در نظر گرفته نمی شود. همچنین در صورت قطعی شدن حکم اولیه این پرونده در دادگاه CAS، این تیم باید مبلغ ۷۸۹ هزار یورو را هم به عنوان جریمه به ریزه اسپور بپردازد. فیفا در حکم خود تأکید کرده بود که این بدهی باید به صورت تضامنی توسط باشگاه پرسپولیس و مهدی طارمی پرداخت شود اما سهم پرداختی هر یک را مشخص نکرده بود.

طاهری پیش از این تأکید کرده بود که این جریمه باید توسط خود طارمی پرداخت شود. باشگاه پرسپولیس در دفاعیه ای که به دادگاه CAS ارائه کرد، مدعی شده بود که مهدی طارمی در تاریخ ۲۴  فروردین قرارداد دو ساله ای را با پرسپولیس امضا کرده و در ۳۰ خرداد بر سر جزییات آن با باشگاه به توافق رسیده است. این باشگاه ریزه اسپور بوده که با بازیکن ما قرارداد بسته و پرسپولیس هیچ نقشی در تحریک کردن مهدی طارمی نداشته است. در لایحه دفاعیه ارسال شده به فیفا از سوی باشگاه پرسپولیس باز هم به این مسئله اشاره شده بود که طارمی در تاریخ ۲۴ فروردین با سرخپوشان قرارداد امضا کرده اما در تاریخ ۸ تیرماه راهی ریزه اسپور ترکیه شده است. این دفاعیه از سوی فیفا پذیرفته نشد زیرا در آن تاریخ هیچ شکایت یا اعتراضی، حتی به صورت مصاحبه، نسبت به عدم پایبندی طارمی به قراردادش با پرسپولیس مطرح نکرده بود.

آنچه که از اخبار و مصاحبه های مسئولان پرسپولیس برداشت می شود این است که مسئولان باشگاه پرسپولیس از یک سو برای محکوم کردن ریزه اسپور در این پرونده تلاش می کنند، و از سوی به طرق مختلف می خواهند با مسئولان باشگاه ریزه اسپور مذاکراتی انجام داده و با آنها به توافق برسند. البته بسیار بعید به نظر می رسد که ریزه اسپور ترکیه بخواهد بر سر این پرونده با پرسپولیس مصالحه کند زیرا در صورت تأیید حکم فیفا در دادگاه CAS به راحتی می تواند مبلغ حدود ۸۰۰ هزار یورویی را به عنوان غرامت از پرسپولیسی ها دریافت کنند.

البته مسئولان باشگاه ریزه اسپور ترکیه به همین بسنده نکرده و اخباری مختلفی مبنی بر ارائه شکایتی دیگر به فیفا و درخواست غرامت ۲ میلیون یورویی از پرسپولیس شده اند. ترک ها در نامه دادخواست خود به این مسئله اشاره کرده اند که ما علاوه بر اینکه یک بازیکن خوب را از دست دادیم، از جنبه های دیگری مثل مسائل فنی هم متضرر شده ایم. همچنین مسئولان باشگاه ریزه اسپور مدعی شده اند که آنها قصد داشته اند تا طارمی را ترانسفر کرده و برای باشگاه درآمدزایی کنند.

در شرایطی که به نظر می رسد پرسپولیس کمترین شانسی برای پیروز شدن در این پرونده را نداشته باشد، ممکن است مصاحبه گرشاسبی دردسرهای بیشتری برای پرسپولیس به ارمغان بیاورد؛ چرا که باشگاه ریزه اسپور می تواند صحبت های گرشاسبی را به فیفا ارائه کرده و از آن به عنوان سندی بهره بگیرد که باشگاه پرسپولیس می داند که تخلفی را مرتکب شده و به همین دلیل به دنبال توافق با ما است.

 

 

 

 

۲۰۸۱

امکان درج دیدگاه وجود ندارد