به گزارش “ورزش سه”، وقتی وارد اتاق رییس فدراسیون کاراته می شوید، اولین چیزی که توجه شما را جلب می کند، انرژی بالای آقای رییس است. محمدصادق فرجی که هنوز عمر مدیریتی اش در فدراسیون کاراته به یک سال هم نرسیده است، در همین مدت به موفقیت های خوبی دست پیدا کرده است.

کسب عنوان قهرمانی در ۴ رده سنی در رقابت های قهرمانی آسیا برای نخستین بار و به دست آوردن مدال های پرتعداد در بازی های جهانی لهستان که برای اولین بار رقم خورد؛ از جمله موفقیت های رییس جدید فدراسیون کاراته محسوب می شود.

 این رشته که از سال ۲۰۲۰ وارد بازی های المپیک می شود، ۳ سال حساس را در ایران پیش رو خواهد داشت. تمام این مسائل بهانه ای شد تا دقایقی در دفتر رییس فدراسیون کاراته با وی همکلام شویم.

در ادامه مشروح صحبت های محمدصادق فرجی با خبرنگار “ورزش سه” را می خوانید.

آرامش و همدلی در کاراته وجود دارد

فدراسیون در چند ماهی که توفیق نصیب من شده تا هدایتش را همراه با همکارانم در اختیار بگیرم، به موفقیت های زیادی دست پیدا کرده است. آرامش و همدلی در جامعه بزرگ کاراته به وجود آمده است و خود پیشکسوتان و بزرگان کاراته هستند که این رشته را به جلو هدایت می کنند.

اولین ها را رقم زدیم

در ارتباط با بحث قهرمانی اظهرمن الشمس است که چه موفقیت هایی کسب شده است. ما در ۴ مقطع سنی برای اولین بار در آسیا قهرمان شدیم. این اتفاق در طول تاریخ ورزش کشور رخ داده است. همچنین در بازی های جهانی نیز توانستیم بعد از ۳۶ سال به چند مدال با ارزش برسیم. پشت سر آن هم حضور در مسابقات کاراته وان را داشتیم که ملی پوشان ما به موفقیت های خوبی رسیدند.

در حوزه داوران هم موفق بودیم

البته در حوزه داوران هم یک موفقیت بزرگ را داشتیم. برای اولین بار سلیمی، رییس کمیته داوران ما جزو شورای داوران جهانی قرار گرفت. یکی از نگاهها و برنامه های فدراسیون گرفتن کرسی های جهانی است. انشاالله در انتخابات دور بعدی بتوانیم کرسی های خوبی بگیریم و از ظرفیت جهانی استفاده کنیم.

کاراته در المپیک ۲۰۲۰ نقش آفرینی می کند

مسابقات مختلفی را در پیش داریم. یکسری رقابت ها برای کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰ است. از نظر من گرفتن سهمیه شاید کار سختی برای کاراته کاران ایرانی باشد، تا اینکه بخواهند در المپیک به مدال برسند. بالاخره این پروسه نزدیک به ۳ سال زمان می برد و مسابقات هم در سطح بالایی برگزار می شود. ما تمام برنامه هایمان بر این اساس است که ۸ سهمیه ای که برای المپیک ۲۰۲۰ امکان دستیابی به آن را داریم، کسب کنیم. امیدواریم کاراته بتواند در المپیک توکیو نقش آفرینی کند و یکی از رشته های پرمدال باشد. قطعا اگر تمام اهالی ورزش دست به دست هم دهند، این اتفاق دور از دسترس نیست. کاراته جایگاه خود را پیدا کرده است.

بخش نونهالان را راه اندازی کردیم

خارج از بحث قهرمانی در حوزه های دیگر هم موفقیت های چشمگیری داشته است. برای اولین بار بخش نونهالان کاراته را راه اندازی کردیم. بر این اساس که مدال آوری در کاراته از نوجوانان آغاز می شود، نیاز است که قهرمان های ما از یک دوره قبل تر آموزش های لازم را ببینند. همانطور که دیدید مدارس یک دوره پیش دبستانی دارند، نونهالان ما باید در اردوها باشند تا با فضای مسابقات آشنا شوند. تیم نونهالان ما اردوهای مختلفی را برگزار کرده و یک اعزام برون مرزی هم داشته است.

بودجه المپیکی هم پاسخگوی نیازهای ما نیست

کاراته با توجه به اینکه المپیکی شده است، نگاه کمیته المپیک و وزارت ورزش هم نسبت به این رشته تغییر می کند. وقتی یک رشته المپیکی است، سقف اعتباراتش باید با فدراسیون های دیگر متفاوت باشد چون بحث کسب سهمیه و اعزام های متعددی است که انجام می شود. در این باره با آقایان سلطانی فر و داورزنی صحبت کردیم و افزایش بودجه ای صورت گرفت. با این اعتباراتی که وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک تخصیص می دهند، پاسخگوی برنامه های ما نیست. نیاز است که ما از فرصت های دیگر استفاده کنیم. البته این مساله فقط مختص فدراسیون کاراته نیست و خیلی از فدراسیون ها درگیر بحث بودجه ای هستند. همه به دنبال بحث اسپانسر و حمایت های مالی هستند. ما خدا را شکر در بحث جذب اسپانسر موفقیت هایی داشتیم و خیلی ها هم علاقه مند هستند که با توجه به المپیکی شدن کاراته برای حمایت پا پیش بگذارند. تا اینجا برنامه هایی که از قبل پیش بینی کردیم، همگی انجام شده است.

مربیان قهرمان پرور را رصد می کنیم

یکی از کارهای بزرگی که فدراسیون انجام داد، رصد مربیان قهرمان پرور بود که در شهرستان ها حضور دارند. فدراسیون باید برای این ها برنامه ریزی کند و در کادر تیم های ملی باید حضور داشته باشد. در مسابقات آسیایی که از قزاقستان استارت این موضوع خورد. من به دوستان گفتم مربیانی که شاگردان بیشتری در تیم ملی دارند، می توانند همراه ما بیایند. این برای اولین بار رخ داد که ما در مسابقات آسیایی ۲۰ مربی را همراه خود بردیم. آنها با فضای سالن آشنا شدند. یکی از بحث هایی که فدراسیون به دنبال آن است، همین افزایش تعداد مربیان است که قدرت انتخاب فدراسیون را افزایش می دهد. در کنار این هم ما کارگاه های آموزشی را استارت زدیم. مسائل فنی که در کف باشگاهها و در شهرستان ها اتفاق می افتد، با تیم های ملی مغایرت دارد که باید یکسان شود. شکل گیری مسائل فنی در باشگاهها انجام می شود و ملی پوشان باید در شهرستان ها خیلی از مسائل را بیاموزند.

اپلیکیشین کاراته به ما کمک می کند

ما برای اینکه برنامه ریزی بهتری داشته باشیم، اپلیکیشینی را طراحی کردیم که جامعه آماری آن به ۱۵ هزار نفر رسیده است. اگر به عنوان مثال بخواهیم یک کارگاه آموزشی برگزار کنیم، می دانیم که سرانه جمعیتی فلان سبک در کدام استان بیشتر است.

باید نسبت به بودجه وزارتخانه بی نیاز شویم

در بخش مالی هم کارهای خوبی انجام شده است و می خواهیم به جایی برسیم که اصلا به بودجه وزارت ورزش برای اداره فدراسیون نیازی نباشد. برنامه ما در ۲، ۳ سال آینده این است که بودجه ای که از وزارتخانه دریافت می کنیم را صرف مسائل جاری کنیم.

استعدادیابی اصولی انجام می شود

موضوع مهم در کنار بحث قهرمانی، در بحث استعدادیابی اقداماتی انجام دادیم. البته اولین مساله در این باره زیرساخت ها است که در نشستی که با سردار یزدانی داشتیم، قرار شد در استان ها اماکن ورزشی مناسب در اختیار ما قرار گیرد. همچنین در بخش دانش آموزان در نشستی که با مهرزاد حمیدی داشتیم که قرار شد زمانی را در اختیار استعدادیاب ها قرار دهیم تا با حضور در مدارس استعدادها را شناسایی کنند. برای استعدادیابی در مدارس باید خط کش هایی داشته باشیم که در تیمی که تشکیل دادیم، این موارد را تعیین کردیم. از هر استان یک نفر آقا و یک نفر خانم آموزش دیدند که پایگاههای استعدادیابی را اداره کنند.

دغدغه ما داشتن یک خانه کاراته است

یکی از موضوعات اصلی کاراته و دغدغه های این جامعه از سال ها قبل ساخت یک خانه کاراته است. چنین چیزی را احتیاج داریم که به عنوان کمپ تیم های ملی باشد. من با وزیر ورزش صحبت کردم که نگاه ویژه ای به کاراته دارد. قول هایی هم به ما داده اند که از ورزشگاه آزادی استفاده کنیم. تکواندو، ووشو و سایر رشته ها چنین فضایی را دارند. بحث زیرساخت ها یک موضوع حاکمیتی است و فدراسیون نمی تواند از پس ساخت یک خانه کاراته بربیاید. حتی اگر کمپی را راه اندازی کنیم، خیلی از تیم های خارجی علاقه مند هستند که به ایران بیایند و اردوی مشترک داشته باشند.

در بخش بانوان باید پیشرفت کنیم

در بخش بانوان کاراته کمی عقب تر از بخش آقایان هستند. آنها باید تا پایان سال ۲۰۱۷ در جمع ۵۰ نفر برتر جهان باشند تا بتوانند برای رقابت های کسب سهمیه المپیک به کار خود ادامه دهند. من به رشته های دیگر کاری ندارم و بانوان کاراته کار را با خودشان مقایسه می کنم.

منتظر بودجه وزارت نمی مانیم

برای ما ۴۰ درصد از بودجه مان را تقریبا واریز کردند که این موضوع برای تمام فدراسیون ها یکسان است. البته همانطور که گفتم این بودجه با هزینه های فدراسیون همخوانی ندارد. مثلا ما برای مسابقات جهانی رده های سنی در اسپانیا باید ۸۵ نفر را اعزام کنیم. بالاخره تامین کردن منابع مالی این نیاز به کار بیشتر دارد. از نظر من ویژگی های یک مدیر باید مدیریت کردن منابع مالی است. ما هم منتظر عدد و رقم وزارت نیستیم و کار خودمان را پیش می بریم.

 

عناوین مشابه:

کلمات کلیدی:

امکان درج دیدگاه وجود ندارد