تبادل فرهنگ و اندیشه

امام جمعه شیراز: از ظرفیت مردمی جهت حمایت از مددجویان بهزیستی استفاده شود

امام جمعه شیراز با بیان اینکه باید از ظرفیت مردم در جهت حمایت از مددجویان و افراد نیازمند بیشتر بهره ببریم، گفت: چرا موضوع فاصله ما با سطح مورد نیاز و مطلوب بررسی نمی شود، در حالی که اگر این موضوع مشخص شود، می توانیم مردم را تشویق به همکاری کنیم تا به سطح مطلوب برسیم به خصوص در فارس که ظرفیت خوب مردمی برای حمایت وجود دارد.

امام جمعه شیراز: از ظرفیت مردمی جهت حمایت از مددجویان بهزیستی استفاده شود

به گزارش تبادل فرهنگ و اندیشه از شیراز، آیت الله لطف الله دژکام، امروز در دیدار با شورای معاونان اداره کل بهزیستی استان افزود: ما نسبت به برخی از تریبون ها و رسانه هایی که اخیرا در دنیا به وجود آمده حساس شده‌ایم؛ فضای مجازی با همه اینکه مهم و تاثیرگذار است ولی هیچ گاه با تبلیغ و اطلاع رسانی رو در رو قابل مقایسه نیست.

وی ادامه داد: اگر بنا است مجموعه ائمه جمعه در خدمت بخش خدماتی نظام قرار گیرد باید اطلاعاتشان نسبت به مسایل بیش از این باشد.

 امام جمعه شیراز با بیان اینکه باید از ظرفیت مردم در جهت حمایت از مددجویان و افراد نیازمند بیشتر بهره ببریم، گفت: در گزارش هایی که مجموعه‌های مختلف ارائه می کنند چرا موضوع فاصله ما با سطح مورد نیاز و مطلوب بررسی نمی شود، در حالی که اگر این موضوع مشخص باشد فایده کار این است که می توانیم مردم را تشویق به همکاری کنیم تا به سطح مطلوب برسیم به خصوص در فارس که ظرفیت خوب مردمی برای حمایت وجود دارد.

آیت الله دژکام بیان کرد: طبق آمار، مجموع خیرات یک ساله فارس در بهزیستی و سایر سازمان های غیر دولتی عدد قابل توجهی است و این مشخص می کند که همت در استان زیاد است و این روحیه در بین مردم رشد کرده و باز هم ظرفیتش وجود دارد، یعنی اگر دقیقا نیازهای خود را بدانیم بیشتر می توانیم از مردم کمک بگیریم.

وی ادامه داد: نگران این نباشید که چرا برخی کارها به نتیجه نمی رسد یا پیش نمی رود، مسلم است که جامعه در حال رشد است و مرتب مسایل جدید پیدا می شود و ما باید تلاش کنیم موضوع را کنترل کنیم و مشخص کردن فاصله با سطح مورد نیاز و مطلوب تاثیرگذار است.

نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری گفت: در خصوص خدمات بینایی سنجی و پوشش کل استان خدمات خوبی ارایه شده و توسعه دادن این نوع خدمات با همکاری آموزش و پرورش و سایر نهادها آسان است و در خصوص سایر خدماتی که هزینه های ویژه و سنگین دارد نیز باید به مردم اطلاع رسانی شود تا کمک کنند.

 وی اظهار کرد: آمار نشان می دهد که بسیاری از کسانی که از ایران مهاجرت کرده اند برای دریافت خدمات درمانی به کشور باز می گردند، یعنی با همه هزینه های رفت و آمد باز هم در داخل ایران خدمات ارزان تر می شود تا در کشوری که ساکن هستند اما مقایسه علمی صحیح را انجام نمی دهیم که این کار باید انجام شود.

نماینده ولی فقیه در فارس بیان کرد: بنده نمی گویم وضع اروپا از ما بدتر است بلکه بحث این است که وضع ما به آن بدی که نشان می دهند نیست. آنها کشورهایی هستند که ۵۰ سال پیش مدعی بودند که توسعه یافته هستند و به ما در حال توسعه می گفتند و در یک جهت نیستیم اما مقایسه عالمانه کنیم ببینیم کجای کار هستیم.

آیت الله دژکام افزود: باید به توقعات به جا پاسخ داد اما بسیاری از توقعات امروز در جامعه ما نابه جا ایجاد می شود و با یک مقایسه علمی دقیق، می توان آرامش را به جامعه القا کرد چرا که وضعیت آن گونه که بیان می‌شود بد و بحرانی نیست.

وی ادامه داد: اگر درآمد سرانه ایران با قطر را نگاه کنید، درآمد آنها ۱۰۰ برابر ما است ولی خیلی از چیزها را محتاج ما هستند و این نشان دهنده ظرفیت کشور ما است.

امام جمعه شیراز گفت: با اطلاع رسانی دقیق حتی خَیّرین هم احساس خوبی پیدا کرده و باز هم اقدام می‌کنند بنابراین این نوع اطلاع رسانی ها باید انجام شود.

آیت الله دژکام افزود: در بحث مسکن نیز نیاز است تلاش کنیم برای افرادی که تحت پوشش بهزیستی هستند رسیدگی بیشتر شود چون نیاز این افراد بیش از سایرین است.

در زمینه معتادان متجاهر وضعیت مناسبی نداریم

 وی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به وجود برخی ناهنجاری ها در کلانشهر شیراز گفت: با همه اینکه در زمینه جمع آوری معتادان خیابانی و کارتن خواب ها شهرداری پای کار بوده و بهزیستی هم کمک کرده، اما وضع مناسبی نداریم.

نماینده ولی فقیه در فارس افزود: شیراز شهر گردشگری است و برای جذب گردشگران نیاز است که این ناهنجاری ها در سطح شهر نباشد.

آیت الله دژکام ادامه داد: باید فضای مناسبی برای این معضل تدارک دید و این مشکل با کمک شهرداری، عوامل انتظامی و بهزیستی رفع شود.

پایان پیام/ س

دیدگاهتان را بنویسید