تبادل فرهنگ و اندیشه

ساخت و نگهداری 124 کیلومتر محور روستایی در چهارمحال و بختیاری

معاون فنی و ساخت و توسعه راه‌های روستایی و فرعی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای چهارمحال و بختیاری گفت: طی 6 ماهه نخست سال جاری 58 کیلومتر راه روستایی احداث و 66 کیلومتر روکش آسفالت و نگهداری در راه‌های فرعی و روستایی استان انجام شده است.

ساخت و نگهداری 124 کیلومتر محور روستایی در چهارمحال و بختیاری

به گزارش تبادل فرهنگ و اندیشه از شهرکرد، سید مهدی مرتضوی‌زاده گفت: اهدافی که سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در سال جاری برای اداره‌کل چهارمحال و بختیاری تعیین کرده است تحقق ۳۰ کیلومتر ساخت و روکش‌ آسفالت و نگهداری راه‌های روستایی است که در عملکرد ۶ ماهه بیش از این هدف اجرا شده است.

معاون فنی و ساخت و توسعه راه‌های روستایی و فرعی اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای چهارمحال و بختیاری افزود: با توجه به اینکه امسال نیز در حوزه اعتبارات افزایش خاصی نداشتیم اما در عملکرد پیشرفت قابل توجه‌ای رخ داده و در این مدت ۵۸ کیلومتر راه روستایی احداث و ۶۶ کیلومتر روکش آسفالت و نگهداری در راه‌های فرعی و روستایی استان انجام شده است.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۲۰ تا ۳۰ کیلومتر به مقدار روکش آسفالت و ۱۲ کیلومتر به مقدار ساخت راه‌های فرعی و روستایی اضافه شود.

مرتضوی‌زاده بیان داشت: این میزان عملیات در سال ۱۴۰۰ شامل ۱۶ کیلومتر ساخت و ۱۷ کیلومتر روکش آسفالت و نگهداری و در سال ۱۴۰۱ نیز شامل ۲۷ کیلومتر ساخت و ۵۰ کیلومتر روکش آسفالت و نگهداری راه‌های فرعی و روستایی بود که در این مرحله نیز شاهد پیشرفت ۲ تا سه درصدی بودیم.

معاون فنی و ساخت و توسعه راه‌های روستایی و فرعی اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اظهار کرد: کل اعتبار استان در این حوزه ۱۸۹ میلیارد تومان است که ۳۰ میلیارد تومان آن صرف نگهداری راه‌های روستایی و اصلی با عملیاتی نظیر نصب تابلو و… و بیش از ۱۵۰ تومان میلیارد آن صرف اجرای پروژه‌ها شامل نگهداری، احداث ابنیه و ساخت راه‌های روستایی می‌شود.

وی ادامه داد: هم‌اکنون احداث هر کیلومتر راه روستایی ۳.۵ تا ۵ میلیارد تومان هزینه لازم دارد که با کل اعتبار استان تنها می‌توان ۳۷ پروژه انجام داد اما با این شرایط بیش‌تر از هدف مقرر ساخت و نگهداری انجام شده است.

مرتضوی‌زاده اظهار داشت: مبلغ مورد نیاز برای این پروژه‌ها از طریق اعتبار ملی، محرومیت‌زدایی، چانه‌زنی با سازمان و دیون ایجاد شده تامین شده است.

وی افزود: طبق آخرین آمار سرشماری که مربوط به سال ۹۵ است ۴۶۰ کیلومتر راه خاکی در روستاهای بالای ۲۰ خانوار در استان وجود داشت که با احتساب جاده‌های روستاهای زیر ۲۰ خانوار که اولویت دوم ما هستند در مجموع ۶۰۰ کیلومتر راه روستایی آسفالت نشده داشتیم.

وی ادامه داد: آسفالت این میزان جاده از سال ۱۴۰۰ آغاز شد و تا کنون ۱۲۰ کیلومتر از محورهای اولویت اول از دستور کار خارج شده‌اند و ۳۴۰ کیلومتر دیگر باقی مانده است که امید است تا قبل از سرشماری دوم که در سال ۱۴۰۵ انجام می‌شود این رقم به ۲۰۰ کیلومتر برسد.

پایان پیام/ ۶۸۰۳۵

دیدگاهتان را بنویسید