تبادل فرهنگ و اندیشه

فناوری سنک شکن‌های صنعتی، بومی شد

مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران ـ بافق گفت: وابستگی به قطعات خارجی سنگ شکن به طور کامل قطع شد.

فناوری سنک شکن‌های صنعتی، بومی شد

به گزارش تبادل فرهنگ و اندیشه در بافق، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی این شهرستان، مجتبی حمیدیان اظهار کرد: متخصصان بومی شرکت سنگ آهن مرکزی ایران بافق با مهندسی معکوس در سنگ شکن فکی، دانش بومی ساخت این سنگ شکن‌ها را به طور کامل در اختیار گرفتند.

وی افزود: بیش از ۱۰۰ قطعه فنی در این سنگ شکن فکی، بومی سازی شده که ۱۵ روز تعطیلی تعمیرات را به ۲ روز کاهش داده است.

حمیدیان گفت: این به معنی افزایش ۳۰ درصدی تولید است و این سنگ شکن فکی نقش اساسی برای تأمین خوراک و پرعیارسازی کارخانجات کنستانتره آهن دارد.

مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران ـ بافق با اشاره به صرفه جویی ۱۰۰ میلیارد ریالی به ازای ساخت و تعمیر هر سنگ شکن فکی تصریح کرد: دانش بومی تعمیر این سنگ شکن‌ها به روش قالب‌گیری و ریخته‌گری می‌تواند برای کارخانه‌ها و شرکت‌های صنعتی کشور نیز الگو باشد.

وی گفت: نیرو‌های بخش فنی از ابتدای آغاز به کار کارخانه فرآوری، بحث مهندسی معکوس قطعات را در برنامه خود قرار دادند و تاکنون بیش از هزار و ۲۰۰ قطعه در این واحد مهندسی معکوس شده است.

رئیس امور فنی معدن سه چاهون نیز درباره ساخت این دستگاه سنگ شکن اظهار داشت: دانش ساخت این سنگ‌شکن‌ها در اختیار کشور‌های آمریکا، استرالیا، سوئد، چین، ایتالیا و روسیه بود که امروز، شاهد ساخت آن در کشور با دانش فنی و توان مهندسان داخلی هستیم تا از ورود چنین سنگ‌شکن‌های خارجی جلوگیری کنیم.

سامان معینی با اشاره به اینکه قطعه سنگ شکن فکی شرکت سنگ‌آهن مرکزی ایران ـ بافق در شرکت غلتک‌سازان ریخته‌گری شده است، تأکید کرد: این قطعه از قطعات وارداتی بود که برای نخستین بار در داخل تولید می‌شود که جنس آن چدن نشکن نوع داکتیل ۳ g است و روش قالب‌گیری و ریخته‌گری آن فوم است که در واقع نوعی روش ریخته‌گری دقیق با سرعت بالا است.

پایان پیام/د

دیدگاهتان را بنویسید